عبارت مورد جستجو:
  يكشنبه 3 تير 1403
دوسالانه‌ها 
مصاحبه ها


رولند سامر؛ هنرمند سفالگر اتريش
:

جايگاه هنر سفال در ايران امروز فراتر از انتظار است

امروزه فروش آثار هنري بسيار اهميت دارد و ضرورت دارد كه به آن توجه شود.

رولند سامر؛ هنرمند سفالگر اتريشي كه در دهمين دو سالانه ملي سفال معاصر ايران حضور دارد، گفت: بازاريابي و فروش آثار هنري از ضرورت هاي امروز است و مي بايست براي حمايت از هنرمندان براي خلق آثار زمينه هاي فروش آثار فراهم شود.

سامر با اشاره به قدمت هنر سفال در ايران گفت: از دوره باستان هم جنبه هنري سفال و هم جنبه كاربردي آن مورد توجه بوده است كه مي توان در ظروف سفالي قديمي و مجسمه هاي چند هزار ساله هر دو جنبه را ديد.

اين هنرمند سفالگر اتريش ادامه داد: تعداد آثار دوسالانه سفال نشان مي دهد كه هنرمندان بسياري در اين رشته فعاليت مي كنند و به لحاظ كيفيت نيز بيشتر آثار درسطح عالي هستند و بقيه آثار نيز سطح متوسطي دارند كه اين در همه جشنواره هاي جهاني معمول است.

سامر ادامه داد: تصور نمي كردم هنر سفال امروز در ايران چنين جايگاهي داشته باشد و ‌آنچه در دوسالانه ديدم فراتر از انتظار بود.

رولند سامر همچنين بر تعامل و ارتباط هنرمندان كشورهاي مختلف تاكيد كرد و گفت: تعامل هنرمندان سفالگر ايران و جهان به ارتقاي كيفيت آثار و توسعه هنر سفال كمك مي كند.

اسماعيل يارديمچي ؛ هنرمند سفالگر تركيه نيز كه در دهمين دوسالانه ملي سفال معاصر ايران حضور دارد گفت: حضور فراوان جوانان در دوسالانه سفال ايران بيانگر جايگاه هنر سفال در بين جوانان است.

يارديمچي ادامه داد: بسياري از آثار دوسالانه سفال در سطح بالاي كييفت قرار دارند اما در بعضي آثار زمينه و تكنيك مشابه ديده مي شود و لازم است كه به تنوع بيشتر در زمينه و تكنيك توجه شود.

اين هنرمند سفالگر تركيه با تاكيد بر تعامل و ارتباط هنرمندان ايران با ديگر كشورها گفت: تعامل فرهنگي بيشتر و ارتباط هنرمندان گسترش و توسعه هنر را به دنبال دارد.

رولند سامر و اسماعيل يارديمچي در دهمين دوسالانه ملي سفال معاصر ايران تعدادي از آثارشان را ارائه كردند و كارگاههايي را برگزار كردند.

رولند سامر 24 و 25 مهرماه در موزه هنر ديني امام علي (ع) نشست تخصصي روش پخت lost glaze را برگزار كرد و چهارشنبه 27 مهر ماه اين نشست را در فرهنگسراي كومش سمنان برگزار مي كند.

اسماعيل يارديمچي نيز نشست تخصصي هنرمندان سفالگر تركيه و تكنيك ساگار را 23 مهر ماه در فرهنگسراي كومش سمنان برگزار كرد و 26 و 27 مهرماه نشست هايي را در موزه هنر امام علي (ع) برگزار مي كند.

رولند سامر هنرمند سفالگر اتريشي است كه تاكنون آثارش در بيش 110 نمايشگاه انفرادي و گروهي به نمايش درآمده است و تعدادي از آثار او در موزه ها و گالري هاي جهان نگهداري مي شود.

سامر تاكنون بيش از 15 جايزه از جشنواره ها و رويدادهاي بين المللي دريافت كرده است.

اسماعيل يارديمچي دكتراي هنرهاي تجسمي با گرايش سراميك دارد و رييس دپارتمان سراميك در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه "يوشاك" است و تاكنون آثارش در بيش از 60 نمايشگاه داخلي و خارجي ارائه شده است.

دهمين دو سالانه ملي سفال معاصر ايران 22 مهرماه تا پايان آبان ماه در موزه هنر امام علي (ع) و فرهنگسراي كومش سمنان برگزار مي شود.

                                                                                                                                                     ستاد خبري
                                                                                                                              دهمين دوسالانه ملي سفال معاصر ايران